Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
Najpierw słuchaj potem mów! - warsztaty filozoficzne

Wizytująca Akademia Sztuk współpracuje z Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej od roku. Warsztaty przez nią oferowane są szansą rozwoju dla młodych pasjonatów.

 

Warsztaty filozoficzne – Moja Przestrzeń, które odbyły się w pierwszy weekend czerwca i były ostatnimi z całego cyklu. Warsztaty prowadził filozof, dziennikarz i autor projektu Lego-Logos – Jarosław Marek Spychała. Celem zajęć była m. in. nauka prawidłowego komunikowania się, nowe spojrzenie na manipulację medialną oraz poszerzenie umiejętności kreatywnego i twórczego myślenia.

 

Warsztaty rozpoczęły się od tzw. Testu 3 minut, który uświadomił młodym ludziom jak łatwo zostać zmanipulowanym. Test wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. Na początku zajęć gdy prowadzący zapytał czego oczekujemy odpowiedziałem, że oczekuję zaskoczenia, wtedy uśmiechnął się i rozdał testy. Byłem zaskoczony już po kilku minutach! Nikt z nas nie rozwiązał prawidłowo tego banalnie prostego testu. Wpłynęło na to wiele czynników, prowadzący ciągle nas rozpraszał, odliczał czas, wywierał presję, wiedziałem jak zabrać się za ten test ale zgubiły mnie pośpiech i nieuwaga. Zrozumiałem wtedy jak łatwo nami manipulować i jak często bywamy ofiarami owej manipulacji, której sprawcami są media czy politycy – mówi Mikołaj, tegoroczny maturzysta.

 

Kolejnym zaskoczeniem okazało się drugie ćwiczenie- Porwanie boeinga. Tym razem uczestnicy musieli pracować razem, co wymagało od nich skupienia i kultury dyskusji. Znalezienie sprawcy przestępstwa na podstawie zeznań kilku osób nie było łatwe. To ćwiczenie szybko pokazało jak łatwo jest zapętlić się i pogubić z powodu problemów komunikacyjnych. Pierwszeństwo nad mówieniem ma słuchanie – taki wniosek nasunął się warsztatowiczom. Wiele pozwoliła zrozumieć także historyjka dla dzieci o jeżozwierzach opowiedziana przez prowadzącego. Jeżozwierze, którym było zimno chciały się ogrzać, zatem zbliżyły się do siebie, ale pokłóły się kolcami. Jaki z tego płynie morał? Możemy być blisko siebie, ale tak, żeby się nie ranić i nie naruszać czyjejś prywatności.

 

 

Po obiedzie rozpoczął się niezwykle interesujący wykład, dotyczący form retorycznych stosowanych przez mass media. Na przykładach reklam znanych marek i fragmentów filmów takich jak „Gwiezdne Wojny”- Georg’a Lucas’a czy „Wolverine Geneza” - James’a Mangold’a – filozof wyjaśnił pojęcia takie jak : alegoria, parafraza i metafora. Analiza obrazów i fragmentów tekstów szybko wywołała dyskusję na temat zakorzenionych w naszej kulturze archetypów, które wykorzystywane są m.in. przez polityków.

 

Ostatnie ćwiczenie wymagało kreatywności i twórczego, otwartego myślenia. Zadaniem było ułożenie z klocków Lego wizualizacji fragmentu tekstu, dotyczącego filozofa Talesa. Powstały niezwykłe, bardzo głębokie i skłaniające do przemyśleń prace, zawierające często ukryty sens (zdjęcia dostępne na akademiawizytujaca.eu i facebook’owym profilu Akademii Wizytującej). Projekt LEGO- LOGOS tj. ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ ma na celu m.in. rozwój technik twórczego myślenia u młodych ludzi.

 

 

Warsztaty filozoficzne z udziałem Jarosława Marka Spychały były kolejną szansą rozwoju dla licealistów, otworzyły im nowe drogi i poszerzyły horyzonty. Warsztaty nauczyły mnie tego, jak wiele przeszkód stoi na drodze do sukcesu i jak bardzo trzeba w siebie wierzyć, aby go osiągnąć – podsumowuje Aren.

Utrwaliłem swoją wiedzę i zyskałem nową, a poza tym miło, twórczo i kreatywnie spędziłem czas oraz umocniłem się w przekonaniu, że nauka odgrywa kluczową rolę w rozwoju młodego człowieka- wspomina Mikołaj.

 

W liceum w Puszczy Mariańskiej odbył się szereg warsztatów: aktorskie, animacyjne, fotograficzne, ekologiczne, dziennikarskie, kreatywnego pisania czy filmowe, które prowadzili niezwykli ludzie, mentorzy i idole. Licealiści otrzymali od Wizytującej Akademii Sztuk niezwykły prezent, jakim jest świeże spojrzenie na sztukę i mądrość, a dzięki niej teraz sami mogą działać skuteczniej.

 

Warsztaty zorganizowała Fundacja ArtHolding - Kultury i Sztuki w ramach projektu pod hasłem Wizytująca Akademia Sztuk, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Tekst: Antonina Szulczyk